Loveseats
-
Navi 9400435 Loveseat
(Loveseats - Stationary)This decidedly modern loveseat proves less is more, bringing simply inviting style to your living room. Take the guesswork out of decorating—its warm faux leather has a universal appeal, pairing with casual and contemporary aesthetics alike. All you need to do is sit back, relax and enjoy the comforts of home.
$509.95
$869.95
Save $360.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Navi |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Fossil |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | 97% polyester and 3% polyurethane |
| Assembly Required | No |
| Console | No |
| Additional Information |
• Corner-blocked frame • Attached back and loose seat cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather upholstery • Exposed feet with faux wood finish • Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support • Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations • Arm height: 27" • Leg height: 4.5" • Top of cushion to top of back: 19" |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 46 inch(es) / 116.84 cm |
| Seat Height | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 61 inch(es) / 154.94 cm |
| Height | 39 inch(es) / 99.06 cm |
| Depth | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Weight | 103.99 lb(s) / 47.17 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 61 inch(es) / 154.94 cm |
| Height | 37 inch(es) / 93.98 cm |
| Depth | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Weight | 110.01 lb(s) / 49.9 kg |
| Volume | 46 cu. ft. / 1.30 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052873733 |
-
Kick back, relax, and enjoy some sports on TV with this reclining sofa. You will love its double stuffed + More
-
Small-scale style, tailored to perfection. This chair echoes retro aesthetics with warm caramel faux leather, + More
-
$1,659.95
Save $690.00
$969.95
Crossplex PCU6450613 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Versatile style teams up with everyday convenience to create this power recliner. Settle into the sleek + More
-
Indulge in the captivating textures of this accent chair. Its mocha faux fur is irresistibly plush, while the + More
-
$1,299.95
Save $540.00
$759.95
Trinell EW0446W11 3 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its rustic finish and + More
-
This decidedly modern recliner proves less is more, bringing simply inviting style to your living room. Take + More
-
This decidedly modern sofa proves less is more, bringing simply inviting style to your living room. Take the + More
-
This decidedly modern sofa sleeper proves less is more, bringing simply inviting style to your living room. + More
